روند دلار کاهشی می شود؟!

در پایان هفته‌ای که گذشته سه سیگنال مهم برای بازار ارز از سوی مسئولان داده شد.

سیگنال اول را وزارت صنعت و بانک مرکزی با ارسال پیامک به واردکنندگان داده‌اند.

بسیاری از واردکنندگانی که در صف تخصیص ارز برای واردات کالا و ترخیص کالاهایشان از گمرک بوده‌اند؛ پیامکی با این مضمون دریافت کرده‌اند: «درخواست تخصیص ارز ثبت سفارش تائید شد و تا تاریخ ۹۹.۵.۷ مهلت تامین ارز دارد. امکان استفاده از پروانه‌های صادراتی نیز تا تاریخ مذکور تمدید گردید. مقتضی است نسبت به تامین ارز و ترخیص کالا اقدام فرمایید. این مهلت تمدید نخواهد شد.»

یعنی با با تخصیص ارز واردکنندگان و امکان استفاده از پروانه‌های صادراتی تا تاریخ هفتم مرداد ۱۳۹۹ از سوی سامانه جامع تجارت ایران موافقت شده است که از این اقدام با عنوان «گشایش در تخصیص ارز و واردات کالا» در خبرها آمده است.

سیگنال دیگر را سخنگوی وزارت امور خارجه کشور داده است؛ سید عباس موسوی بعد از ظهر دو روز قبل گفت: پول بلوکه شده نفت ایران از سوی کره جنوبی به ارزش هفت میلیارد دلار پس گرفته می‌شود.

رئیس‌جمهور نیز دیشب با دادن دستور به رئیس کل بانک مرکزی در خصوص اجرای دستورالعمل جدید نحوه برگشت ارزهای صادرکنندگان، سومین سیگنال را راهی بازار ارز کرد.

حسن روحانی روز جمعه پس از دریافت گزارش دکتر عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی از روند بازار ارز و نحوه برگشت ارز صادرکنندگان، تأکید کرد که اجرای دقیق و جدی دستورالعمل جدید نحوه برگشت ارزهای صادرکنندگان، ضروری است.

این در حالی است که صادرکنندگان برای بازگشت ارز حاصل از صادرات خود درباره تعهدات ایفا نشده سال‌های ۹۷ و ۹۸ تنها تا روز ۳۱ تیرماه یعنی چهار روز دیگر فرصت دارند.

به نظر می‌رسد این سیگنال‌ها از احتمال کاهش قیمت دلار در روزهای آینده حکایت می‌کنند.

منبع تجارت نیوز