قیمت بیت کوین بعد از سقوط قیمت نفت

قبل از انتشار خبر سقوط قیمت نفت،  قیمت بیت کوین  بعد از هفته‌ها تلاش، توانسته بود خود را به ۷ هزار دلار برساند. اما به محض انتشار این خبر، قیمت بیت کوین علی‌رغم پیشرفت‌های چشمگیری که داشت، مجدداً وارد کانال ۶ هزار دلار شد.

از طرفی سقوط قیمت نفت وست تگزاس باعث شد که بسیاری از سرمایه گذاران نسبت به انواع شیوه‌های سرمایه ‌گذاری در بازارهای مالی بدبین شده و تا حدی به نوسانات موجود، افزوده شود. سرمایه گذاران شروع به فروش برگه های سهام خود در بازار ارزهای دیجیتال کردند که این امر موجب شد قیمت بیت کوین طی هفته گذشته تا ۶ هزار و ۸۷۰ دلار پایین آید.

همین مسئله باعث شد که بسیاری از سرمایه گذاران حوزه ارز دیجیتال اقدام به فروش بیت کوین کرده و بازار ارزهای دیجیتال با انتشار این خبر، چیزی حدود ۲۶ میلیارد دلار ارزش خود را از دست بدهد؛ و حتماً همان‌طور که حدس می‌زنید، بیشترین میزان افت ارزش و قیمت، مربوط به محبوب‌ترین ارز دیجیتال، یعنی بیت کوین است.

قیمت بیت کوین بعد از سقوط قیمت نفت، حدود ۱۰ درصد افت قیمت داشت. اما بیت کوین  به این راحتی ها تسلیم نشد و با این حال، در پایان هفته گذشته، این ارز دیجیتال میانگین را شکست و مقاومت قبلی را تبدیل به سطح حمایت کرد.

بیت کوین از اواخر هفته پیش کار خود را در محدوده ۶,۸۰۰ دلار آغاز کرد و در صرافی‌هایی مانند کوین‌بیس شاهد افزایش تقاضا برای  خرید  بیت کوین  بودیم. خریداران در نهایت توانستند قیمت این ارز دیجیتال را به بالای ۷,۰۰۰ دلار و بالاتر از میانگین‌های متحرک ۱۰ روزه و ۵۰ روزه برسانند؛ سیگنالی صعودی برای افرادی که تحلیل تکنیکال را دنبال می‌کنند.

این امر احتمالاً ناشی از وجود خریداران بیشتر در مقابل فروشندگان کمتر در آستانه رویداد  هاوینگ در ماه می (اواخر اردیبهشت) است.

با تمام این تفاسیر، اقتصاد جهان به زودی دچار تغییرات اساسی خواهد شد، و بیت کوین در این بین امن‌ترین دارایی موجود به شمار می‌آید.

دلیل افت قیمت بیت کوین بعد از سقوط قیمت نفت چیست؟

همان‌طور که گفته شد، با سقوط قیمت نفت، تغییرات چشمگیری در الگوی سرمایه‌ گذاری افراد دیده شد. بسیاری از افراد این فرصت را غنیمت شمرده و تصمیم گرفتند که دارایی‌های خود را فروخته و رو به سوی بازار نفتی آوردند. در نتیجه  با کاهش خرید بیت کوین و افزایش میزان فروش در این چند روز قیمت آن کاهش یافت.

به زیر صفر رسیدن قیمت نفت، این تصور را برای افراد ایجاد کرد که با سرمایه ‌گذاری در بازارهای نفتی، می‌توانند سود کلانی بعد از افزایش قیمت نفت کسب کنند. چرا که همه ما می‌دانیم که پایین بودن قیمت نفت، مدت زمان زیادی به درازا نخواهد کشید و سرانجام به ارزش واقعی خود بازمی‌گردد.

اما این مسئله تنها دلیل کاهش قیمت بیت کوین در این دوران نیست. با توجه به تعطیل شدن بسیاری از مجموعه‌های تولیدکننده نفت، میزان ضایعاتی که توسط این مجموعه‌ها تولید می‌شد نیز کاهش یافت. شاید برایتان این سؤال ایجاد شود که این مسئله چه ارتباطی به کاهش قیمت بیت کوین دارد؟!

بسیاری از شرکت‌های اروپایی و کانادایی، از ضایعات نفتی برای تأمین انرژی مورد نیاز جهت استخراج بیت کوین استفاده می‌کرده و می‌کنند؛ بنابراین زمانی که مجموعه‌های مرتبط با صنعت نفت تعطیل شوند، تولید این ضایعات نیز کاهش پیدا کرده و در نتیجه مجموعه‌های وابسته به آنها نیز به مشکل می‌خورند.

خصوصاً در شرایط کنونی که چیزی به هاوینگ بیت کوین باقی نمانده و استخراج بیت کوین روز به روز مشکل‌تر از قبل می‌شود. با برگزاری هاوینگ، میزان پاداش استخراج به ماینرها، از ۱۲٫۵ بیت کوین به ۶٫۲۵ بیت کوین می‌رسد. این کاهش پاداش، انگیزه بسیاری را برای استخراج بیت کوین کاهش می‌دهد. چرا که هزینه‌های استخراج شامل خرید دستگاه ماین، پرداخت هزینه برق و … رو به افزایش است. علاوه بر این، معادلاتی که برای استخراج بیت کوین باید حل شوند، بسیار سخت و پیچیده‌تر بوده و رقابت سختتر می‌شود.

کاهش یا افزایش قیمت بیت کوین؟

با وجود مسائلی که در خصوص نوسانات قیمت بیت کوین و تأثیر بازار نفت بر آن بیان شد، به نظر می‌رسد که در آینده نه چندان دور، شاهد افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشیم. با توجه به اینکه در یک ماه اخیر میزان سرچ هاوینگ بیت کوین در گوگل به بیشترین میزان خود رسیده‌است، دور از انتظار نیست که مشابه با هاوینگ قبلی، مجدداً شاهد افزایش قیمت بیت کوین بعد از برگزاری این رویداد باشیم. خصوصاً با در نظر داشتن سختتر شدن روند استخراج بیت کوین!

علاوه بر این، بحران ناشی از کرونا، اهمیت حضور این ارز دیجیتال را در سیستم‌های مالی بیشتر کرده ‌است. خصوصاً با سیاست‌های مالی که رئیس‌ جمهور آمریکا برای بهبود وضعیت بازار بورس پیش گرفته‌ است. اگر اخبار اقتصاد جهان را دنبال کرده باشید، حتماً می‌دانید که آمریکا برای سرپا نگهداشتن بازار بورس، تا کنون چندین میلیون دلار وارد بازار کرده‌است. این مسئله شاید برای مدت زمانی کوتاه تورم را پایین نگهداشته و به اوضاع مالی بازار ثبات ببخشد، اما قطعاً در دراز مدت منجر به نقدینگی و کاهش ارزش دلار می‌شود.

در نتیجه دور از انتظار نیست که طی ماه‌های آینده، شاهد کاهش قیمت دلار در سطح جهانی باشیم. همین کاهش ارزش ارز فیات دلار، یک فرصت برای بیت کوین است تا قیمت خود را افزایش دهد؛ بنابراین با در نظر داشتن مشکلات استخراج، هاوینگ و کرونا، به نظر می‌رسد که افزایش قیمت بیت کوین فرض محالی نیست.

در نهایت، به نظر می‌رسد طبق تحلیل ها و نظر کارشناسان که این روزها بهترین زمان برای خرید بیت کوین است. چرا که با سپری شدن این دوران، احتمال افزایش قیمت این رمز ارز تا پایان سال ۲۰۲۰ بسیار زیاد است. در صورتی که شما هم قصد سرمایه ‌گذاری در بیت کوین را دارید، می‌توانید به یکی از صرافی‌های معتبر ایرانی مراجعه کنید. خرید و فروش بیت کوین در صرافی‌های ایرانی خطر کمتری نسبت به صرافی‌های خارجی دارد. چرا که با توجه به تحریم‌هایی که علیه ایران وجود دارد، افتتاح حساب در صرافی‌های خارجی، وریفای کردن و کار با حساب بسیار مشکل است. پس اگر علاقه ای به رویارویی با بلوکه شدن حساب ندارید، بهتر است با تحقیق از خدمات معتبرترین صرافی‌های ایرانی استفاده کنید.