نیمه روشن پالایشی‌ها با تقویت کرک اسپرد محصولات پالایشی

پستهای اخیر

amir farahani
View all posts
امید مخبری
View all posts
احمد زارع
View all posts
ugd uhhasdkj
View all posts
سعید دیده
View all posts
سید علی اکبر هاشمی راد
View all posts
مهدوی مهدوی
View all posts
rezataebe110
View all posts
09170188092
View all posts

به گزارش بورس نیوز، بعد از اخبار مثبت اثربخشی واکسن کرونا، قیمت های جهانی هم شیب صعودی به خود گرفت و نفت خام برنت به محدوده ۴۸ دلار رسید. افزایش قیمت نفت خام، اثر مثبتی بر سود پالایشی ها خواهدداشت.

ابراهیم کاویانی پور رئیس بازاریابی و فروش شرکت پالایش نفت اصفهان “شپنا” در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: نفت خام تا قبل از شیوع کرونا در محدوده قیمتی ۶۰ تا ۷۰ دلار معامله می شد و با فراگیر شدن کرونا، حتی کانال ۲۰ دلاری را هم لمس کرد. با خوشبینی های ایجاد شده برای مهار کرونا، قیمت نفت خام هم در بازارهای جهانی بهبود داشته و برخی تحلیل های جهانی سقف قیمتی ۵۰ دلار برای نفت در میان مدت پیش بینی کرده اند‌. از سوی دیگر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم روی بازارهای جهانی اثرگذار است و به نظر می رسد “بایدن” مثل “ترامپ” به دنبال توسعه اقتصادی و اتصال اقتصاد به نفت نیست و سیاست های اقتصادی دولت آمریکا هم قطعا تاثیرگذار خواهد بود. شخصا بعید می دانم قیمت جهانی نفت در میان مدت(۶ ماه آینده) به سقف های قبلی برسد و حتی اگر در مقاطعی قیمت های بالاتر از ۵۰ دلار لمس شود، احتمالا میانگین قیمتی همان محدوده ۵۰ دلار خواهد بود.

وی افزود: نفت ۵۰ دلاری برای شرکت های پالایشی مطلوب خواهد بود و حداقل سودآوری شرکت های پالایشی را نسبت به ۶ ماهه اول سال جاری افزایش خواهد داد‌.

کاویان پور اضافه کرد: بخش عمده محصولات پالایشی در بازار داخل مصرف می گردد ولی برخی محصولات هم توسط شرکت پالایش و پخش صادر می شود‌. اما با در نظر گرفتن نرخ فعلی ارز و قیمت جهانی نفت و فرآورده های پالایشی، احتمالا سود نیمه دوم پالایشی ها تفاوت بااهمیتی با سود نیمه اول سال خواهد داشت. خصوصا آنکه در ماه های ابتدای فراگیر شدن کرونا، کرک اسپرد برای فرآورده های پالایشی از جمله بنزین منفی شد، هنوز کرک اسپرد محصولات پالایشی به قبل از کرونا بازنگشته است‌، بهبود چشم انداز اقتصاد جهانی قطعا اثر مثبتی بر قیمت فرآورده های پالایشی خواهد داشت و احتمالا افزایش قیمت بنزین و سوخت هواپیما جذاب تر از افزایش قیمت نفت خام خواهد بود‌. در چنین شرایطی حتما روزهای بهتری در انتظار صنعت پالایشی خواهد بود.