پیش بینی متال بولتن از قیمت فلزات پایه در سال ۲۰۲۰

قیمت فلزات پایه اهمیت زیادی برای بورس تهران دارد. نسبت بالایی از بازار سهام به ارزش بازار شرکت‌های فلزی و معدنی تعلق دارد و از این رو آینده قیمتی محصولات تولیدی این گروه‌ها می‌تواند نه‌تنها قیمت سهام این شرکت‌ها، بلکه فضای عمومی بازار سهام را به سمت خاصی هدایت کند. نشریه متال‌بولتن پیش‌بینی قیمت فلزات پایه مصرفی و گرانبها را برای هر 4 فصل آتی سال میلادی جاری منتشر کرده است.

دنیای بورس: سیستم APEX نشریه «متال‌بولتن» پیش‌بینی موسسات بزرگ جهان را از روند آتی بازار فلزات پایه و فلزات گرانبها گردآوری می‌کند. در این مطلب به بررسی نسخه ژانویه این نشریه پرداخته شده است. ارقام مورد پیش‌بینی برای تمامی فصول سال 2020 میلادی به صورت میانگین وزنی و ساده آورده شده است. در میانگین وزنی، وزنی که به اعداد داده شده بر اساس میزان دقت برآوردهای قبلی هر یک از این موسسات است. به عبارت دیگر به میزانی که پیش‌بینی‌های گذشته این شرکت‌ها به واقعیت نزدیک بوده باشد، وزن برآورد آن‌ها در میانگین وزنی بیشتر خواهد بود.

 آلومینیوم

اکثر کارشناسان روند قیمتی آلومینیوم LME را در سه فصل ابتدایی سال میلادی نزولی و در آخرین فصل اندکی صعودی برآورد کرده‌اند. میانگین وزنی قیمت پیش‌بینی شده برای هر تن آلومینیوم در سه ماهه نخست 2020 برابر با 1841 دلار است. این در حالی است که تا اواخر ژانویه هر تن آلومینیوم حول سطح 1800 دلار معامله می‌شد؛ اما پس از آن آلومینیوم با تب ویروس کرونا به موج نزولی بازار جهانی پیوست و در حال حاضر حدود 1715 دلار بر تن قیمت خورده است. از این رو در صورت بهبود فضای عمومی معاملات بازار جهانی و فروکش نگرانی‌های مرتبط با «کرونا» شمش آلومینیوم خواهد توانست بخشی از افت خود را جبران کند؛ اما افت بیشتر آن تا پایان سال جاری دور از انتظار نخواهد بود. البته کارشناسان به طور کلی رشد قیمت این فلز تا سال 2025 را پیش‌بینی کرده‌اند.

متال بولتن آلومینیوم پیش بینی قیمت 2020

مس

کارشناسان ضعف بازار مس در دو فصل ابتدایی 2020 را مورد انتظار می‌دانند و پیش‌بینی کرده‌اند که مسیر مس در دو فصل آخر سال تغییر خواهد کرد. اما همچنان سطوح برآورد شده در دو فصل پایانی سال پایین‌تر از سطح قیمتی ژانویه است. از این رو به نظر می‌رسد این کارشناسان بدون در نظر داشتن اثر ویروس جدید بر بازار مس، چشم‌انداز آن را چندان مثبت ارزیابی نکردند.

انتظار می‌رود با توجه به مشکلات تولید در چین و کمبود خدمات لجستیک ناشی از شیوع ویروس کرونا سطح تولید حداقل تا ماه مارس (مصادف با فروردین) به سطح معمول بازنگردد.

مس متال بولتن پیش بینی قیمت 2020

روی

قیمت هر تن روی پیش از تغییر معادلات بازار جهانی توسط ویروس کرونا، بر مدار صعودی قرار داشت و تا نزدیکی 2 هزار و 450 دلار نیز پیش رفته بود؛ اما هم‌اکنون در کف قیمتی 3 و نیم سال اخیر معامله می‌شود. در نسخه ژانویه APEX کارشناسان فصل اول را برای فلز «روی» ضعیف ارزیابی کردند؛ اما در سه ماهه بعدی قیمت «روی» تقویت خواهد شد.

متال بولتن روی پیش بینی قیمت 2020

سرب

سرب اواسط ژانویه در نزدیکی کانال 2000 دلار معامله می‌شد، اما اکنون در کانال 1800 دلار قیمت می‌خورد. پیش‌بینی کارشناسان برای سرب، افت قیمت در دو فصل میانی سال و سپس رشد اندک در آخرین فصل است. بر این اساس بهترین فصل امسال برای سرب فصل نخست خواهد بود. کمترین و بیشترین قیمتی که توسط کارشناسان برای این فلز در سال جاری پیش‌بینی شده 1825 و 2500 دلار بر تن است.

سرب متال بولتن پیش بینی قیمت 2020

سنگ‌آهن

تحلیلگران قیمت سنگ آهن را در سال 2020 نزولی دیده‌اند؛ به طوری که پیش‌بینی کرده‌اند قیمت آن از 87 دلار بر تن در نخستین فصل تا 76 دلار بر تن در سه ماهه چهارم کاهش یابد. قیمت جهانی سنگ آهن می‌تواند به صورت مستقیم فولادسازان و تولیدکنندگان سنگ‌آهن داخلی را متاثر سازد.

با وجود این، BHP به‌عنوان بزرگترین شرکت معادن و فلزات جهان در گزارش اخیر خود پیش‌بینی کرده است که اگر اثرات کووید-19 به فصل نخست 2020 محدود شود می‌توان انتظار داشت با احیای دوباره بخش‌های ساخت‌وساز و تولید در باقی سال بخش زیادی از افت فعلی قیمت سنگ‌آهن جبران شود. از این رو آن‌ها عقیده دارند تجمع تقاضای چین در 9 ماه پایانی سال به جای 12 ماه، روند فصلی سنتی تقاضا برای سنگ‌آهن را تشدید خواهد کرد.

طلا

فلز زرد در اواسط ژانویه حدود 1550 دلار بر اونس معامله می‌شد. اما این کامودیتی یکی از برندگان بازار جهانی پس از شیوع ویروس کرونا بوده است. به طوری که هم‌اکنون قیمت هر اونس طلا در سقف 7 ساله قرار گرفته است. پیش‌بینی شرکت‌های بزرگ جهان اما در نسخه ژانویه APEX ضعف قیمت طلا در فصل دوم 2020 و سپس تقویت آن در دو فصل سوم و چهارم است.

پیش بینی قیمت طلا متال بولتن 2020

 

منبع خبری :  دنیای بورس